» Glasnik župe – 29.N.K.G. «

     Nedjeljna liturgijska čitanja

Čitanje Knjige proroka Izaije

Svidjelo se Gospodinu pritisnuti ga bolima.

Žrtvuje li život svoj kao naknadnicu,

vidjet će potomstvo, produžiti sebi dane

i Gospodnja će se volja po njemu ispuniti.

Zbog patnja duše svoje vidjet će svjetlost

i nasititi se spoznajom njezinom.

Sluga moj pravedni opravdat će mnoge

i krivicu njihovu na sebe uzeti.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Pripjev: Neka dobrota tvoja, Gospodine, bude nad nama,
kao što se u tebe uzdamo!
 

Prava je riječ Gospodnja
i vjernost su sva djela njegova.
On ljubi pravdu i pravo:
puna je zemlja dobrote Gospodnje.

Evo, oko je Gospodnje nad onima koji ga se boje,
nad onima koji se uzdaju u milost njegovu:
da im od smrti život spasi,
da ih hrani u danima gladi.

Naša se duša Gospodinu nada,
on je pomoć i zaštita naša.
Neka dobrota tvoja, Gospodine, bude nad nama
kao što se u tebe uzdamo!

Čitanje Poslanice Hebrejima

Braćo: Imajući dakle velikoga Velikog svećenika koji prodrije kroz nebesa – Isusa, Sina Božjega – čvrsto se držimo vjere.

Ta nemamo takva velikog svećenika koji ne bi mogao biti supatnik u našim slabostima, nego poput nas iskušavana svime, osim grijehom.

Pristupajmo dakle smjelo prijestolju milosti da primimo milosrđe i milost nađemo za pomoć u pravi čas!

Riječ Gospodnja.

Čitanje svetog Evanđelja po Marku

U ono vrijeme: Pristupe Isusu Jakov i Ivan, sinovi Zebedejevi, govoreći mu:

»Učitelju, htjeli bismo da nam učiniš što te zaištemo.« A on će im: »Što hoćete da vam učinim?« Oni mu rekoše: »Daj nam da ti u slavi tvojoj sjednemo jedan zdesna, a drugi slijeva.« A Isus im reče: »Ne znate što ištete. Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krstom kojim se ja krstim?« Oni mu rekoše: »Možemo.« A Isus će im: »Čašu koju ja pijem pit ćete i krstom kojim se ja krstim bit ćete kršteni, ali sjesti meni zdesna ili slijeva nisam ja vlastan dati – to je onih kojima je pripravljeno.«

Kad su to čula ostala desetorica, počeše se gnjeviti na Jakova i Ivana. Zato ih Isus dozva i reče im:

»Znate da oni koji se smatraju vladarima gospoduju svojim narodima i velikaši njihovi drže ih pod vlašću. Nije tako među vama! Naprotiv, tko hoće da među vama bude najveći, neka vam bude poslužitelj! I tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga. Jer ni Sin Čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.«

Riječ Gospodnja.

Uzdanje u Gospodina

Neka dobrota tvoja, Gospodine, bude nad nama, kao što se u tebe uzdamo!

Prava je riječ Gospodnja
i vjernost su sva djela njegova.
On ljubi pravdu i pravo:
puna je zemlja dobrote Gospodnje.

Evo, oko je Gospodnje nad onima koji ga se boje,

nad onima koji se uzdaju u milost njegovu:

da im od smrti život spasi,

da ih hrani u danima gladi.

Još uvijek se negdje može čuti ona stara izreka: »Božje oko svuda gleda, ništa mu se sakrit ne da.« Ta rečenica većinom je imala ulogu zastrašivanja. Njome bi se pokušalo dovesti u red one koji su možda odlutali ili su nesigurni na svome životnome putu. Često je imala i ulogu već unaprijed nekoga upozoriti na moguću neispravnost njegovih djela. No, ona u sebi sadrži dosta negativan prizvuk. Kao da Bog u tom gledanju samo čeka gdje će tko pogriješiti i brže bolje ga kazniti. U ovome psalmu uočavamo rečenicu sličnog smisla, ali puno vedrijeg karaktera: »Evo, oko je Gospodnje nad onima koji ga se boje, nad onima koji se uzdaju u milost njegovu: da im od smrti život spasi, da ih hrani u danima gladi.« Zapravo, to je isti Bog. Bog koji gleda i kojemu ništa nije skriveno. On za nas jest nedokučivo otajstvo, ali smo mi za njega, i cijeli stvoreni svijet, posve razotkriveni jer – sve je od njega. Dakle, isti je Bog, ali su ljudi i njihova djela drugačija.

U prvom primjeru strahuju zbog svojih nedjela, a u primjeru iz psalma to su oni ljudi koji se uzdaju u Gospodina. Njihov put je prav i djela su istinita. Nema prikrivanja ni pokušaja skrivanja jer su svoje uzdanje stavili u Gospodina. Što pak znači »uzdati se u Gospodina«? Oni koji se uzdaju u Gospodina svjesni su svoje stvorenosti i sav svoj život polažu u Božje ruke. Sve ono što jesu, sve što su radom svojim stekli, sve dobro i loše stavljaju pred Gospodina. No, od njega ne traže da im bude bolje i da uživaju u ovome životu. Od njega traže da njegova dobrota bude nad njima. Imaju toliko povjerenje u Boga da primaju od njega sve što im dadne. Biti u Božjoj dobroti ne znači uživati u ovome životu bez muke i životnih napora. Muka i napori mogu u životu vjernika biti upravo otkriće Božje dobrote. Spasiti život od smrti ne mora nužno značiti spasiti ovozemaljski život i produžiti ga za koju godinu. Zar nije puno vrjednije spasiti svoj život za vječnost? Hrana u danima gladi ne mora se odnositi na hranu koju unosimo u svoj organizam radi okrijepe. Suhoća vjere može prouzročiti mnogo veću glad. Glad za živim Bogom. Upravo psalmist traži hranu da utaži svoju glad za živim Bogom. A Bog u svojoj dobroti brine za svakoga. Čovjeku koji se ne oholi te koji bogobojazno i bogoljubno živi svoj život nikakve muke života ne mogu prikriti Božju dobrotu i Božju ljubav. On hodi putem pravde i pravednosti, a upravo taj put Bog ljubi i na taj put poziva. Bog, budući da je sama ljubav, kad ljubi daje samoga sebe. A budući da ljubi put pravednikov, daruje samoga sebe i postaje prisutan u njegovom životu. Uzdanjem u Gospodina otvaramo se Božjoj dobroti i Božjemu pogledu koji u gorkim situacijama života daje sigurnost da je Bog s nama i da nas prati svojom ljubavlju. Uzdajmo se i mi uvijek u Gospodina i nemojmo da nas nevolje života pokolebaju na tom putu ljubavi.

fra Zvonimir Pavičić

Mise kroz tjedan

Ponedjeljak,                       22.10.2018. Gradnići, 07:00h:

Obitelj Bore Pehara za ++ Danicu, Iliju, Mladena i ostale ++ iz obitelji Pehar.

Utorak,

23.10.2018.

Gradnići, 07:00h:

Daka i Zdenka Dodig za svoje ++.

Srijeda,

24.10.2018.

Blatnica, 18:00h:

Milenko Bojčić za ++ Jelu, Matu i Božicu Bojčić.

Četvrtak,

25.10.2018.

Gradnići, 18:00h:

Ljuba Pehar s obitelji za + Peru.

Petak,

26.10.2018.

Gradnići, 07:00h:

Dragan i Nevenka Prskalo za svoje ++.

Subota,

27.10.2018.

Gradnići, 07:00h:

Obitelj za + Janju Zubac.

Nedjelja,

28.10.2018.

Blatnica, 09:00h :

Blago i Jela Vučić za svoje ++.

Gradnići, 18:00:

Pro populo.

Župne obavijesti

Obnova krova stare župne kuće u Gradnićima

Hvala svima koji su nas podržali u obnovi krova stare župne kuće iz 1756.godine. Radujemo se što možemo očuvati starinu i doprinijeti  promoviranju njene ljepote onima koju u župu dođu. Radovi na krovu se bliže kraju, vjerujemo kako ćemo uz Božju providnost i vašu pomoć  isplatiti sve radove. Hvala svim našim dobročiniteljima i onima koji će to još biti.

Darovatelji za obnovu  krova stare župne kuće u Gradnićima

Od Dana Paoče – 85 KM

Senka Prskalo – 100 KM

Ivan Prskalo (Šitin) – 100 KM

Stjepan Zubac s obitelji – 50 €

Dragan Ćorić – 100 KM

Nikola Pehar (Pudo) – 100 KM

Hvala našim dobročiniteljima!

Listopadska pobožnost

U mjesecu smo listopada, stoga vas pozivamo na intenzivniju molitvu krunice. Bez molitve ne možemo uspjeti u svome životu posebice u ovim kriznim vremenima. Stoga nemojmo odgađati molitvu, jer ona može čuda činiti.

Framafest 2018.

Naši framaši u subotu 27.10.2018. nastupiti će na framafestu koji se ove godine održava u Sarajevu. Želimo im sretan put i uspješan nastup.

Didakovi dani”

Danas je zadnji dan održavanja manifestacije “Didakovi dani” večeras je misa u 18 sati, a poslije mise predstavljanje monografije župe Gradnići. Opširnije informacije o cjelokupnom održavanju Dana fra Didaka biti će u idućem glasniku.

Doživotni zavjeti naših Trećara

U nedjelju 28. 10. pod večernjom misom u 18 sati dati svoje doživotne zavjete dat će naši Trećari. Veliki je to događaj i za njih i za našu župu, jer se time službeno, nakon dugo godina ponovno oformljuje Treći red u našoj župi, a nekada je bio mnogobrojan u staroj župi Gradnići. Stoga vas molimo do njihovih zavjeta, molite za njih, neka im Bog da mir i ustrajnost na njihovom franjevačkom putu, a molite i za nova zvanja u našemu Trećemu redu.  Također, molimo sve župljane koji su u mogućnosti i žele, da donesu hranu ili piće (prije mise) za domjenak koji će biti nakon večernje svete mise.  Unaprijed zahvaljujemo svima.

Kršteni su:

1 . Luka Vučić, sin Gorana Vučića i Helene r. Ostojić iz Gornje Blatnice. Kršten 14.10.2018. u Gradnićima. Kum: Nikica Pehar.

  1. Ana Grbavac, kći Mate Grbavca i Andrijane r. Bulić iz Gornje Blatnice. Krštena 20.10.2018. u Gradnićima. Kuma: Ksenija Pehar.

Neka ih Bog blagoslovi i prati na putu njihovog odrastanja!

Naši pokojni:

1.Slobodanka Prskalo pok.Vladimira, u 74.godini života iz Gradnića. Sprovodni obredi održani su 20.10.2018. na mjesnom groblju u Gradnićima.

Pokoj vječni daruj joj Gospodine!

ČIŠĆENJE CRKVE SKUPINA BROJ 7.

RASPORED  AKTIVNOSTI

Utorak, 23.10.2018. Gradnići:

Župni vjeronauk  od 1.-4. razreda počinje kada se osposobi dvorana.

19:30 – biblijska skupina

Srijeda, 24.10.2018. Blatnica:

17:30  – krunica.

18:00 – sv. misa i klanjanje.

Četvrtak, 25.10.2018. Gradnići:

Župni vjeronauk  od 5.-8. razreda počinje kada se osposobi dvorana

Gradnići:

19:15 – Treći franjevački red

Petak, 26.10.2018. Gradnići:

20:00 – Frama

Subota, 27.10.2018. Gradnići:

10:00 – prvopričesnici

10:45 – ministranti

12:00 – mala frama

16:00 – krizmanici

Blatnica.

11:30 – ministranti

13:00- mala frama

© 2016 Župa Gradnići
Design by Ibrahim